Відкритий лист

Президенту України
Порошенку П. О.

Голові Адміністрації Президента
Ложкіну Б. Є.

Голові Верховної Ради України
Гройсману В. Б.

Прем’єр­міністру України
Яценюку А. П.

Міністру внутрішніх справ України
Авакову А. Б.

Голові Державної міграційної служби
Радутному С. І.

Міністру юстиції України
Петренку П. Д.

Міністру фінансів України
Яресько Н.Е.

Голові Державної служби спеціального зв’язку
та захисту інформації України
полковнику Держспецзв’язку
Звєрєву В. П.

Голові Державного агентства
з питань електронного урядування України
Риженку О. В.

 

Відкритий лист

Будучи патріотом України по суті, і за освітою інженером-системотехніком (ЕОМ,  Харківський політехнічний інститут), я не можу більше мовчати з приводу Постанови КМ  України про перехід на внутрішні паспорти на пластиковій основі. У той час, коли весь світ стрімко рухається до цифрової ери: у США зростають біржові індекси NASDAQ (електронна біржа); Південно-східна Азія демонструє  народження нових цифрових цивілізацій у короткі терміни (впродовж десятиліття) під час  створення та просування ІТ-технологій (зокрема, Сінгапур, Гонконг та інші); Україна,  будучи одним з основних генераторів робочої сили галузі програмуванн та IT-індустрії у  світі, планує і закладає в основи розвитку Держави від початку безперспективні напрямки  розвитку.
Заміна паперового носія внутрішнього паспорту громадянина України на пластиковий  з мотивацією, що це матеріал, який менше зношується, нагадує перехід від кам’яної  сокири до кремнієвої. Пітекантроп не мав альтернатив – ніхто у світі ще не плавив  метали. Але у нас на очах весь цивілізований світ випускає пластикові картки не просто з  чіпами, а вже і зі сканером відбитків пальців для авторизації і персоніфікації власника,  ключами автентифікації та електронного цифрового підпису, для його застосування у  системах  електронного  урядування  (зокрема,  норвезька  компанія  Zwipe  –  http://www.zwipe.no/ ).
Такі технології дозволяють зробити паспорт з електронною ідентифікацією для всіх  віків і рівнів освіти громадян. Прикласти палець до датчика або\та набрати PIN-код  доступу до ключів зможе будь-який дієздатний громадянин. І всі аргументи на кшталт:  «це складно» і т. ін., – відпадають за необґрунтованістю.  Деякі сучасні пластикові картки навіть пройшли сертифікацію у Держспецзв’язку (це  картки з чіпами  http://www.nxp.com/​  та  https://www.infineon.com/ ).
Вже зараз, якщо ми візьмемо за основу пластикові картки такого типу, ми закладемо  цифрове майбутнє України з технологіями XXI століття і не будемо знову відкидати  прогрес української держави.
Навіть якщо сьогодні Закон про електронний цифровий підпис не відповідає  сучасним вимогами IT-індустрії (хоча в мене, як фахівця, цей Закон, створений за участю  таких геніальних людей, як Олександр Баранов, викликає захоплення), доопрацювати  закон із залученням громадської думки можна не тільки високопрофесійно, але й швидко.
Тим більше, що фахівцями Міністерства юстиції України, Держспецзв’язку та експертами  галузі ІТ сьогодні здійснюються заходи щодо адаптації законодавства України сфери  електронного цифрового підпису до останніх новацій Євросоюзу.
Робота Держспецзв’язку зі створення засобів електронного цифрового підпису на  базі еліптичних кривих, яка дозволила розробити та масово впровадити державний стандарт ДСТУ­4145­2002, на сьогодні відповідає кращим світовим стандартам безпеки:
випуск внутрішніх паспортів на базі пластикового носія з чіпом – це основа цифрового  майбутнього України у контексті електронного урядування, розбудова якого є одним із  головних завдань, що постають перед Урядом на шляху до підвищення
конкурентоздатності країни.
Неготовність інфраструктури, в тому числі у ДМС МВС України, для повного  використання функцій пластику з ЕЦП, не повинна нас зупиняти.
Відділення ДМС МВС України має бути центром сертифікації ЕЦП – ЦЕ АКСІОМА,  (хто, як не вони, при видачі паспорта можуть засвідчити, що саме цій людині відповідає  щойно отриманий ключ з електронного паспорта людини (для розуміння – просто  маленький файл)). Ця процедура, з ініціалізації електронного паспорта людини, може  бути проведена лише один раз, але в будь-який момент часу. Фактично, ми можемо  надрукувати на пластику с чіпом ту інформацію, яку потрібно, і видати людині, а функції ЕЦП ініціалізувати, коли буде створено відповідну інфраструктуру.
Тобто, замінивши сьогодні просто пластик на пластикову картку з надсучасним  чіпом, при випуску внутрішнього паспорта громадянина України, ми зробимо перші кроки  до того, щоб наздогнати світ у цьому напрямку.
Аналітики роблять прогнози, що у 2018 році більше половини населення Землі буде  мати не просто пластикові, а електронні паспорти з можливостями інтеграції до систем  надання електронних послуг у транскордонних масштабах, і перехід до сучасного  чіпованого пластика з простою ерогономікою дозволить Україні інтегруватися в цей світ.
Розробка та створення інфраструктури, заснованої на таких засобах, повинні  проходити паралельно із процесами, націленими не те, що ми (держслужбовці, науковці  та фахівці ІТ-галузі) разом:
● приймемо Закон про електронні довірчі послуги, в якому будуть відображені вже  європейські та світові реалії;
● приймемо Концепцію електронної ідентифікації України;
● впровадимо Єдиний реєстр держслужбовців та  посадових осіб;
● створимо надійні суто апаратні комплекси для їхнього впровадження в  інфраструктурі електронної ідентифікації та електронного цифрового підпису на  базі пластикових паспортів із вбудованими чіпами;
● і вирішимо всі завдання, які дозволять створити Україну XXI століття.
Аргумент про відсутність коштів в Бюджеті України – не є аргументом, оскільки  багато європейських та світових фондів з готовністю знайдуть гранти на фінансування  цього проекту, за наявності в країні політичної волі на його втілення.
Випуск внутрішніх паспортів України просто на пластику – це глухий кут у розвитку  Держави, навіть із чіпом, який використовуєтся у біометричному паспорті.

Громадянин України
Михайло Сінцов

______

Отриманний на пошту блогу eGoverLab відкритий лист публікуємо без редагування.

Advertisements

Posted on 21/04/2015, in проблемні питання, e-Government в Україні and tagged , , . Bookmark the permalink. Залишити коментар.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: